KOUPELNOVÉ STUDIO LOREK

Snahou koupelnového studia LOREK je oslovit každého zákazníka a pomoci mu zorientovat se v široké nabídce nabízených produktů, poskytnout nestranné odborné poradenství se zdůrazněním pozitiv a negativ nabízených variant. Zákazník by si tak měl z návštěvy našeho koupelnového studia odnést maximum podstatných informací, potřebných ke konečnému rozhodnutí při plánované stavbě nebo rekonstrukci.

S námi má zákazník možnost přenést své představy o budoucí koupelně do reálné podoby. K tomu mu pomůže vizualizace, ve které může svou budoucí koupelnu spatřit ještě před začátkem stavebních prací. To určitě vede ke konečné spokojenosti zákazníka z hotového díla.

OBKLADY URČÍ STYL

Prvním krokem před zařizováním koupelny nebo rekonstrukcí by mělo být určení jejího stylu. Současná nabídka obkladů a dlažeb je tak široká, že přijít do koupelnového studia s požadavkem typu „ líbí se mi oranžová barva“ většinou nestačí. Měli bychom se zamyslet, jaký design je nám blízký a také jaký je náš životní styl.

Asi nejvhodnějším řešením je vybírat si z ucelených sérií obkladů a dlažeb a sanitární keramiky. Tím budete mít zaručenu sjednocenou barevnost a design.

Nejprve bychom se měli rozmyslet, jaká by naše koupelna měla být. Klasická, retro, přírodní, rustikální, moderní? Vybraný styl již částečně předurčuje barevné řešení. V této souvislosti je dobré si ujasnit, zda jsou pro nás příjemnější teplé nebo studené odstíny. Studené barvy, typickými příklady jsou modrá a zelená, navozují dojem klidu a relaxace. Teplé barvy, jako červená a oranžová aktivizují, probouzejí a opravdu zvyšují subjektivní pocit tepla.

JAK VYBÍRAT

Názory o nevhodnosti použití obkladů velkých formátů do malých koupelen jsou již překonané. Kalibrované obklady mají rozměry přesné na desetinu milimetru. Tato přesnost umožňuje pokládku s minimální spárou. Plocha, která není roztříštěna spárami, opticky zvětšuje prostor. Stejný efekt mají světlé barvy. Ovšem není nic zakázáno. I malou koupelnu můžeme obložit obkladačkami sytých barev. Jediná výhrada je zde k použití dekorací a výrazných vzorů. Velké vzory, například květinové dekory, prostor pocitově zmenší. Přemíra použití výrazných dekoračních prvků, jako jsou listely a bombata, kombinace různě velkých formátů a různých barev vytvoří dojem přeplněnosti a stísněnosti. Rčení „ všeho moc škodí“ zde platí dvojnásob.

Při objednání materiálu je ke spočítané spotřebě připočítat ještě 10 až 15 procent navíc na prořez. Zbylé obkladačky se vyplatí uschovat pro případnou opravu.

VANA NEBO SPRCHOVÝ KOUT

V koupelnách, které nepatří k největším, se často potýkáme s tím, že chceme do malého prostoru dostat vanu i sprchový kout. „Stačí úplně malá vana a menší sprchový kout.“ Tuto větu slýcháme často.

Než zvolit tuto nejméně šťastnou variantu řešení, se kterou pak většina lidí není spokojena, protože nemá dost prostoru ani ve vaně ani ve sprše, je lepší se rozhodnout pro jedno nebo druhé.

Vany dnes již také mohou zároveň plnit funkci sprchového koutu. Stačí si k vaně pořídit vhodnou vanovou zástěnu a máte rázem po problému. Na trhu je mnoho variant van, můžete vybírat z klasických, rohových či asymetrických. Jen vždy upozorněte prodejce, že k vaně plánujete i zástěnu. U některých tvarovaných van není možno zástěnu umístit.

Sprchový kout nemusí mít vždy nízkou vaničku nebo podlahový žlab. Existují vyšší vaničky, které můžete využívat jako menší vanu. Zvláště je vhodné toto řešení pro rodiny s malými dětmi. Pro děti taková vanička vystačí nadlouho a i rodiče určitě občasnou „malou vanu“ využijí.

HYDROMASÁŽNÍ SYSTÉMY (HMS)

Relaxace v pohodlí vašeho domova nabízejí různé hydromasážní systémy. HMS je možno nainstalovat do jakékoliv vany – akrylátové, z litého mramoru, smaltu.

Princip hydromasáže spočívá v prudkém proudění vody, která je do systému nasávána čerpadlem z prostoru vany, obohacena vzduchem a přes trysky vháněna s optimální intenzitou zpět do vany. Silný proud teplé a okysličené vody lokálně masíruje požadované partie od povrchu směrem ke středu těla. Vzniká jedinečný pocit masáže prováděné dvěma prvky, které jsou základem života – vodou a vzduchem. Masáže jsou vířivé, perličkové a kombinované. Systémy lze doplnit osvětlením, tzv. chromoterapií, která zlepšuje kvalitu masáže a navozuje příjemnou atmosféru.

K oblíbeným patří také hydromasážní parní boxy, které nabízejí nejen kvalitní masáž, ale také parní saunu. Samozřejmostí výbavy boxu je rádio s přehrávačem, které umocní požitek z lázně při poslechu Vaší oblíbené hudby.

UMYVADLA A KOUPELNOVÝ NÁBYTEK

Umyvadlo je v koupelně jedním z nejdůležitějších zařizovacích předmětů. Používáme je několikrát denně, měli bychom se tedy zamyslet nad jeho funkčností a estetickými možnostmi. Oba parametry dnes nabízejí řadu možností. Zvažte, jestli chcete umyvadlo klasické, zápustné, polozápustné, umyvadlo zakomponované do skříňky. Při výběru je také podstatný počet členů v domácnosti – bude stačit jedno nebo zvolíme dvě či dvojumyvadlo? Roli také hraje styl ostatního koupelnového vybavení. V neposlední řadě jsou možnosti údržby umyvadla a jeho okolí. Pokud chcete, aby byla údržba keramického umyvadla snadná, můžete si za příplatek pořídit ochrannou vrstvu, které dávají výrobci různá jména – wonderglis, pearl effekt, apod.

Nábytek do koupelny si pořizujeme především proto, abychom měli kam ukládat a odkládat hygienické potřeby. Výrobci se snaží na tyto požadavky reagovat tím, že nábytek vybavují rafinovanými úložnými prostory. Do náročného koupelnového prostředí je potřeba vybrat nábytek, který bude bezpečný a bude dobře odolávat vlhkosti. Základním materiálem, ze kterého se vyrábí standardní koupelnový nábytek, je tzv. MDF deska. Je to hustě slisovaná dřevotřísková deska, která se dále upravuje lakováním nebo se potahuje fólií.

TOALETY

Ať zařizujeme toaletu jako samostatnou místnost či součást koupelny, vždy se budeme muset rozhodnout mezi stojacím a závěsným typem. Při výběru bychom se měli zaměřit také na spotřebu vody. Zařízení, které výrazně šetří vodu (mají nádrž na splachování 3l a 6l) bývají dražší, ale náklady na jeho pořízení se nám brzy vrátí. I toaleta jako součást sanitárního zařízení koupelny by měla ladit s ostatním vybavením. Samozřejmostí je dnes již zpomalovací sklápění sedátka, které raději volíme vždy antibakteriální. Pokud chcete, aby byla údržba toalety snadná, můžete si za příplatek pořídit ochrannou vrstvu, které dávají výrobci různá jména – wonderglis, pearl effekt, apod.

VODOVODNÍ BATERIE A SPRCHOVÝ PROGRAM

Od tradičních armatur po "umělecké" - rozmanitost designových stylů na trhu zajistí, že vždy najdete armaturu, která se bude hodit do vaší koupelny. Zařizovací předměty se nabízí ve velice široké řadě designových stylů, tvarů a velikostí, proto vždy zkontrolujte, jestli se umyvadlo a armatura k sobě hodí.

Ve sprchovém koutu se využívají různé typy sprchových setů nebo panelů. Kromě mnoha funkcí nabízejí širokou škálu rozmanitých designů vhodných do moderních, klasických či retro koupelen. Proč do sprchového koutu volíme dva druhy sprchy? Hlavová nebo stropní sprcha je ideální k lenošivé relaxaci po dlouhém dni. Horní proud vody z hlavové sprchy s příměsí vzduchu, takzvaný „tropický déšť“ osvěží nejenom tělo ale i duši. Ruční sprcha lépe poslouží k opláchnutí jednotlivých partií těla, přepínáním na různé proudy může nahradit masážní trysky. Když budeme chtít, můžeme si sprchování proměnit v příjemný zážitek.

KOUPELNOVÉ DOPLŇKY

Doladí styl koupelny. Abyste se ve své koupelně cítili opravdu dobře, je třeba ještě závěrečnou tečku v podobě doplňků. Háčky, držáky, poličky. Bez těchto maličkostí si dnes ani koupelnu nedovedeme představit. Na trhu dnes najdeme nepřeberné množství stylových doplňků v různých tvarových, materiálových i barevných provedeních.